10 pomysłów na zabawę z kotem

By Posted on 0 4 m read 360 views

Wiadomo nie od dziś, że aby nasz kot się nie nudził i nie demolował mieszkania, dobrze jest zapewnić mu rozrywkę. Często mamy jednak wątpliwości, jakie zabawy mogą być dla niego ciekawe. Bywa, że brakuje nam pomysłów na to, czym moglibyśmy go zainteresować. Poniżej podsuwam kilka koncepcji na zabawę z kotem i domowe atrakcje dla niego.

Pamiętaj, że dość silnym, naturalnym instynktem u kotów jest polowanie. Nie powinien więc dziwić fakt, że zabawami sprawiającymi kotu największą przyjemność i potrafiącymi go najmocniej zaangażować są te, w których może coś złapać, czy upolować. Prostymi, a dającymi dużo radości zabawkami są:
  1. Wędka –  większość małych tygrysów uwielbia zabawę z użyciem wędki. Kojarzy im się z polowaniem, stymuluje do chwytania, doskonale rozładowuje nadmiary energii. A co najważniejsze, gdy wędka jest wystarczająco długa, nie kojarzy „łapania ofiary” z Twoją ręką. Dobrze jest wybierać takie zabawy, w których kot nie będzie uczony atakowania naszego ciała.
  2. Aportowanie – wystarczy papierek po cukierku i zabawa gotowa! Moja kotka uwielbiała tę zabawę. Gdy tylko widziała, że ktoś z domowników kończy cukierka, wyraźnie pokazywała chęć aportowania. Brzmi to dość zabawnie, gdy mówi się o aportującym kocie, jednak czasem łatwiej i bardziej naturalnie przychodzi to kotu aniżeli psu. Rzucasz papierek (najlepiej taki szeleszczący lub z folii aluminiowej) i czekasz aż Twój czworonóg go przyniesie prosząc o jeszcze.
  3. Sztuczna myszka na sznurku – to także świetny sposób na rozładowanie naturalnego instynktu łowieckiego. Pamiętaj, aby sznurek nie był zbyt krótki, żeby kot nie kojarzył łapania myszki z łapaniem Twojej ręki. Zabawa przednia, jednak wymaga od nas trochę aktywności w przeciwieństwie do aportowania, przy którym możesz nie wstawać z miejsca.
  4. Kulka wypełniona smakołykiem lub kocimiętką – dobry sposób na zajęcie dla kota bez Twojego udziału. Doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie mają czasu i są w ciągłym biegu. Byleby zwierzaka zainteresowała taka forma aktywności. 
  5. Puste pudełka – większość mruczków rozpiera radocha, gdy tylko widzą pozostawione przez człowieków pudło. Szukają od razu sposobu jak do niego wejść, oglądają świat z perspektywy kartonowego wnętrza, przyjmują w nim różne pozy. Widok takiego kota w akcji niejednokrotnie potrafi skutecznie zastąpić telewizję.
  6. Reklamówka foliowa – dla kota rewelacja! Nie ma cudowniejszego uczucia niż wbijanie zębów w nienaruszoną dotychczas folię, fajnie jest też się schować w środku i wyglądać tylko jednym okiem. A najlepsze jest szeleszczenie przy każdym ruchu. Uważaj jednak na te zabawy, mogą się źle skończyć, gdy nie mamy zwierzęcia na oku. Folia nie przepuszcza powietrza!
  7. Tor do zabawy – ekscytująca zabawka, którą z łatwością znajdziesz w stacjonarnych i internetowych sklepach zoologicznych. Wzrok, słuch i dotyk to najważniejsze zmysły podczas polowania. Tory zwykle są tak zaprojektowane, aby zachęcić Twojego kota do zabawy i zaspokoić jego instynkt łowcy.
  8. Ścieżki z półek – koty uwielbiają obserwować świat z góry. Czują się bezpiecznie, gdy mają swój azyl na wysokości. W naturze takie schronienie stanową dla nich drzewa. W domu, aby uniknąć wchodzenia kotu w drogę, co nierzadko może powodować jego rozdrażnienie i agresywne zachowania, warto zamontować półki. Pamiętaj, aby łączyły się w jedną całość tworząc ciągłość, po której Twój tygrys będzie mógł się bezpiecznie przemieszczać. Do tworzenia ścieżki możesz wykorzystać istniejące już w domu meble, parapety czy gzymsy.
  9. Wiszące zabawki – na drodze półek, czy w innych lubianych przez kota miejscach możesz umieścić zabawki wiszące na sznurkach, które będzie mógł próbować chwycić łapką. Uważaj tylko wybierając miejsce dla tego rodzaju atrakcji, żeby próby ataku nie skończyły się zrujnowaniem mieszkania.
  10. Gra dla kota na tablet – tak, nie przewidziało Ci się! Istnieją rewelacyjne gry, które angażują różne zmysły kota i rozwijają jego inteligencję. Można znaleźć zarówno takie proste, stanowiące zajęcie dla kota i po części zaspokajające instynkt łowiecki. Ale istnieją także bardziej ambitne tabletowe zadania dla zwierzaków. Przykład możesz zobaczyć tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=VilquTD7Gec 

Istnieje wiele możliwości, dzięki którym możemy zapewnić rozrywkę kotom. Aby urozmaicić życie zwierza wystarczy tylko nieco kreatywności i szczypta dobrych chęci. A kot na pewno odpłaci się większym spokojem, grzecznym zachowaniem i z większą chęcią poleży mrucząc na Twoich kolanach.

Spodobał Ci się post, chcesz się nim podzielić z innymi? Skorzystaj z przycisków pod postem!
Aby być na bieżąco z najnowszymi wpisami polub nas na Facebooku 

i obserwuj na Instagramie

No Comments Yet.

What do you think?

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *