Jak kąpać psa?

By Posted on 0 5 m read 296 views

Owszem, istnieją psy, które uwielbiają się kąpać i na samo hasło „kąpiel” wyskakują z siebie z radości. Jednak rzeczywistość pokazuje, że większość naszych podopiecznych prędzej ucieka w panice przed zagrażającą życiu kąpielą. Co zrobić, żeby ta konieczna czynność stała się o wiele łatwiejsza i w miarę możliwości przyjemniejsza?

  

Podczas kąpieli należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. 

 1. Przede wszystkim dopilnujmy, aby temperatura wody została utrzymana na możliwie stałym poziomie. Starajmy się nie używać zbyt zimnej lub zbyt gorącej wody. 
 2.  Po użyciu szamponu należy psa dokładnie spłukać, uważając aby nic nie dostało mu się do oczu, uszu i nosa. Jedną z częstych przyczyn chorób uszu jest dostawanie się do nich wody w trakcie kąpieli!
 3. Jeśli pogoda nie jest sprzyjająca, zadbajmy, aby nasz psiak został w domu do całkowitego wyschnięcia.

Jak często kąpać psa?

Możliwie jak najrzadziej. Oczywiście częstotliwość kąpania naszego pupila będzie zależała od wielu czynników. Między innymi od rasy, wieku, warunków utrzymania, stanu zdrowia.

Jak pielęgnować szczeniaka?

Pielęgnację szczeniąt, przez pierwsze dwa miesiące życia najlepiej jest ograniczyć do przemywania oczu, nosa i okolicy odbytu miękką, ciepłą, wilgotną gąbką. Z zabiegów tych można zrezygnować, jeśli małe przebywają z matką, która regularnie dba o ich toaletę.
O pierwszej kąpieli z prawdziwego zdarzenia można pomyśleć, gdy maluch skończy pół roku. Jednak nie traktujmy tego jako obowiązkowego zabiegu, możemy z niej zrezygnować, jeśli stan sierści tego nie wymaga. Dopóki jesteśmy w stanie zadbać o dobry wygląd skóry i okrywy włosowej, korzystne dla naszego psiaka będzie unikanie kąpieli.

Jak uniknąć stresu? 

To czy pies będzie się chętnie mył w przyszłości, zależy w znacznej mierze od jego doświadczeń związanych z jego pierwszą kąpielą. Warto więc się dobrze przygotować, gdy wykonujemy tę czynność po raz pierwszy.

Kąpiel dobrze jest zaplanować na wieczór.

Jeśli tylko życie na to pozwoli i nasz pies nie wytarza się w popsutej rybie nad ranem, zaplanujmy kąpiel o późnej porze dnia, po ostatnim spacerze. Zwróćmy też uwagę, żeby nie kąpać psa, jeśli miał dzisiaj jakieś stresujące przeżycie, np. wizytę u lekarza weterynarii. Przed rozpoczęciem mycia pobawmy się z nim, niech dostanie od nas trochę pieszczot i zainteresowania, sprawmy, żeby czas kąpieli kojarzył mu się z czymś przyjemnym.

Przygotujmy siebie i wszystko co niezbędne nieco wcześniej.

 1. Zadbajmy o to, aby pies miał szansę się wypróżnić tuż przed kąpielą oraz żeby nie był najedzony.
 2. Rzeczy niezbędne przy kąpieli miejmy już gotowe zanim przyprowadzimy naszego pupila do łazienki. Starajmy się uniknąć zbędnego zamieszania, wchodzenia i wychodzenia przez drzwi w trakcie mycia. 
 3. W wannie dobrze mieć matę antypoślizgową. Psy czują się wyjątkowo zestresowane, gdy mają brak stabilności pod łapami.
 4. Pod ręką powinniśmy mieć szampon odpowiedni do mycia psów. Na to warto zwrócić szczególną uwagę, gdyż pH ich skóry różni się znacznie od naszego ludzkiego. Łatwo więc można zaszkodzić zwierzakowi stosując nieprawidłowo dobrany szampon. Najbezpieczniej zaopatrzyć się u lekarza weterynarii.
 5. Tampony do zatkania uszu mogą się okazać także przydatne, aby zapobiec dostaniu się wody do kanału słuchowego.
 6. Przygotujmy też ręcznik, którym będziemy mogli okryć i osuszyć całego psa zaraz po wyjęciu go z wanny.
 7. Suszarka może się przydać jeśli nasz psiak ma długą sierść lub gdy na dworze jest zimno.

Kąpiel

 • przy wkładaniu psa do wanny unikaj gwałtownych ruchów, złap go pewnie dwiema rękami i wstaw do wanny
 • zachowuj się spokojnie, zwierzak wyczuje każdy Twój niepokój
 • temperatura wody powinna wynosić około 37-38 ⁰C
 • gdy kąpiesz psa w wannie wypełnionej wodą, pamiętaj, że powinna ona sięgać nieco poniżej klatki piersiowej
 • na wstępie lekko zwilż sierść psiaka dłonią
 • później możesz zmoczyć psa przy użyciu prysznica lub wody z kubeczka, co pozwoli też na usunięcie pierwszego brudu i piasku; czynność rozpocznij od szyi w kierunku ogona (nie mocz głowy i uważaj, by woda nie dostała się do oczu, uszu, nosa, pyska)
 • rozcieńczony z wodą psi szampon dobrze wetrzyj w skórę, pamiętaj że szampon odpowiedni dla Twojego pupila nie pieni się tak jak ludzkie szampony, nie daj się więc zmylić wrażeniu, że użyłeś go za mało
 • długi włos masuj zawsze z góry na dół unikając kołtunienia
 • na koniec spłucz zwierzaka dokładnie, nadal uważając na okolice głowy
 • wyjmij go spokojnie z wanny, osusz ręcznikiem, pozwól mu się otrząsnąć, aby sam mógł pozbyć się nadmiaru wody i w razie potrzeby użyj suszarki
 • przed wypuszczeniem psa z łazienki przygotuj się, że może się chcieć wycierać w dywany, kanapy, fotele, na wszelki wypadek możesz wcześniej te miejsca przykryć 
 • do czasu aż nasz zwierz wyschnie, pozamykaj wszystkie okna i unikaj przeciągów

Pamiętaj, żeby nagrodzić pupila po skończonej kąpieli. Ważne, żeby kąpiel wywoływała u niego pozytywne skojarzenia. Nie nagradzaj jednak, jeśli pies jest zestresowany, ponieważ wtedy tylko wzmocnisz jego strach.

Samodzielna kąpiel niektórych psów może się okazać kłopotliwa, dlatego czasem warto skorzystać z usług groomera, który pomoże uniknąć podstawowych błędów i zrażenia naszego pupila do wizyt w łazience.

Spodobał Ci się post, chcesz się nim podzielić z innymi? Skorzystaj z przycisków pod postem!
Polub animalSpot na Facebooku 
Podejrzyj na Instagramie 

Masz jakieś pytania? Chcesz się czymś podzielić z innymi? Zapraszam do dyskusji w komentarzach poniżej. 

No Comments Yet.

What do you think?

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *