Mój pies boi się burzy. Co zrobić, aby przestał się bać?

By Posted on 0 3 m read 292 views
Wiele psów sprawia wrażenie, jakby odczuwało silny lęk przed burzą. Chowa się, trzęsie, demoluje otoczenie, jeszcze zanim my zaczynamy obserwować jakiekolwiek zjawiska burzowe. Pytanie,  dlaczego się boją, czy to co przeżywają to rzeczywiście strach?

Nie ulega wątpliwości, że zwierzęta mają niebywale rozwiniętą zdolność wyczuwania zbliżającej się burzy. Istnieją podejrzenia, że potrafią interpretować drgania ziemi mówiące im o nadchodzącym zagrożeniu. Jednak, czy uczucia, które te sygnały wywołują u psów, rzeczywiście są związane z lękiem? Mam pewne wątpliwości.

Niejeden właściciel psa zapytałby pewnie: „W takim razie, dlaczego mój zwierzak po usłyszeniu grzmotu, cały się trzęsie i ucieka pod stół?” Chowanie się w bezpieczne miejsce nie jest niczym niezwykłym, może świadczyć o zwyczajnym instynkcie samozachowawczym i szukaniu bezpiecznego miejsca na czas istniejącego zagrożenia. Skąd więc strach wyraźnie rysujący się na pyszczku Twojego pupila? Pies boi się, ponieważ ktoś go wcześniej tego nauczył. Boi się, ponieważ jego opiekun zachowuje się nerwowo.

Pomyśl, jak reagujesz w momencie, gdy pies staje się niespokojny podczas zaczynającej się burzy? Przytulasz go? Głaszczesz? Poświęcasz mu całą swoją uwagę, próbując go uspokoić? Mówisz do niego pieszczotliwie? A może nawet sam się boisz i dajesz to odczuć swojemu czworonożnemu przyjacielowi? W takiej sytuacji zwierzak sądzi, że faktycznie musi się dziać coś niebezpiecznego, skoro nawet jego pan się boi. Pamiętaj, że uwaga poświęcana psu jest odbierana przez niego jako nagroda. Działając w taki sposób wzmacniasz jego zachowanie lękowe. I tu porażka murowana – z każdą burzą jego przerażenie będzie coraz silniejsze.

Jak tego uniknąć?

  • Gdy pies się boi, nie reaguj. Nie patrz w jego stronę, nie mów do niego, nie głaskaj. Staraj się zachowywać, jakby się nic nie działo. Życie toczy się dalej, dzień jak co dzień 🙂 
  • Postaraj się odwrócić uwagę psa. Zainteresuj go ciekawą zabawką, angażującym umysłowo posiłkiem np. kongiem. Przed podaniem zabawki, wydaj mu kilka komend, aby uzyskać jego skupienie na działaniu.
  • Możesz też zwyczajnie zacząć się bawić ze swoim pupilem w momencie, gdy usłyszysz pierwsze oznaki burzy. Wywołaj u niego pozytywne skojarzenia.
Istnieją metody wykorzystujące odtwarzanie dźwięku burzy w domu w coraz większym natężeniu oraz coraz dłuższych okresach czasu, co ma na celu wyeliminowanie reakcji lękowej u psa. Często jednak nie przynoszą one skutku. Możliwe, że powodem jest fakt, iż burza dla naszego zwierzaka, to nie tylko dźwięki, jednak cały zbiór zjawisk jej towarzyszących. 
Pamiętaj, aby być przede wszystkim pozytywnym dla swojego pupila i wywoływać u niego dobre skojarzenia. Zajmuj zabawą, rób z nim coś ciekawego, co będzie motywowało go pozytywnie. Spraw, żeby czas burzy stał się dla psa przyjemny i miło spędzony.

Spodobał Ci się post, chcesz się nim podzielić z innymi? Skorzystaj z przycisków pod postem.

Polub nas na Facebooku.

Podejrzyj na Instagramie.

No Comments Yet.

What do you think?

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *