Jak się dogadać z koniem, czyli natualne metody obchodzenia się z końmi

By Posted on 0 3 m read 432 views
Chyba każdy, kto ma do czynienia z końmi, marzy o harmonii w kontaktach ze swoim współtowarzyszem. Myślę, że zarówno jeźdźcy, lekarze weterynarii, hodowcy, sportowcy, jak i osoby trzymające konie jako swoich pupili do kochania, szukają sposobu na osiągnięcie możliwie najlepszej nici porozumienia z tymi cudownymi zwierzętami. Czasem poszukiwania okazują się żmudne i bez efektu. Jak tego dokonać?
Zawsze w przypadku takich rozważań staram się wracać do korzeni. Próbuję pomyśleć o tym, co leży w naturze danego zwierzęcia. Skąd biorą się jego zachowania? Co wpływa na taki, a nie inny nastrój konia. W jaki sposób wyrażałby siebie, gdyby w obecnej sytuacji żył wolno i sam mógł decydować o tym, co robi – kiedy odpoczywa, kiedy i co je, kiedy się bawi. Myślę, że każdy z nas czuje się najbardziej komfortowo, gdy inni respektują nasze najbardziej podstawowe potrzeby. Bez ich spełnienia zaczynamy się czuć rozdrażnieni, a czasem stajemy się niemili dla otoczenia. Dlaczego więc zwierzęta miałyby tryskać uprzejmością i grzecznością w takich okolicznościach?

Pomyślmy, jak możemy umilić naszym kochanym, wielkim stworzeniom życie i czas spędzany u naszego boku. Niezmiernie istotna jest przyjaźń. Konie są stworzeniami stadnymi, dla dobrego samopoczucia potrzebują towarzystwa, nie znoszą być same. Nie powinniśmy mieć problemów ze zrozumieniem tych potrzeb, gdyż pod tym względem jesteśmy dokładnie tacy sami! Zapewnijmy im towarzystwo, czy to innego konia, kozy, czy po prostu sami spędzajmy z nimi wolne chwile. Koń nie potrzebuje wiele. Wystarczy, że po prostu z nim będziesz, wyczyścisz, weźmiesz ze sobą na spacer, okażesz uwagę i zainteresowanie. Zadziwiające, jak silna więź potrafi się zawiązać między tymi stworzeniami a ludźmi.

Jeździectwo może być uprawiane w sposób naturalny poprzez komunikację, zrozumienie oraz psychologię w odróżnieniu od działania mechanicznego, wywołującego lęk i zastraszenie.

Wśród miłośników koni, którzy zaczęli dostrzegać niezwykłość relacji z tymi zwierzętami, powstały metody naturalnego obchodzenia się z końmi. Niewątpliwie godna uwagi jest szkoła jeździectwa naturalnego założona w 1981 roku przez Pata Parelliego. Już sam fakt, że stała się największą taką organizacją na świecie, świadczy o prawdziwej skuteczności jego metod w porozumieniu z tymi wielkimi czworonogami. Program Parelliego kładzie nacisk na szkolenie ludzi pod kątem nawiązywania porozumienia i głębokiej więzi z koniem opartej na wzajemnym zaufaniu i szacunku. Jedno z kluczowych założeń szkoły mówi, że „jeździectwo może być uprawiane w sposób naturalny poprzez komunikację, zrozumienie oraz psychologię w odróżnieniu od działania mechanicznego, wywołującego lęk i zastraszenie”.

Warto zwrócić również uwagę na podejście, którego uczy Monty Roberts, amerykański trener koni. Roberts wierzy, że konie porozumiewają się za pomocą języka niewerbalnego, który nazwał „językiem equus”, a ludzie mogą z niego korzystać w celu porozumienia się z tymi zwierzętami. Metody trenerskie nie zawierają elementów „łamania” konia i zwracają uwagę przede wszystkim na porozumienie między człowiekiem a zwierzęciem. Pierwsza książka Robertsa „Człowiek, który słucha koni” została sprzedana w ogromnym nakładzie ponad 5 milionów na całym świecie. 

Wciąż rośnie grono żywo zainteresowanych metodami naturalnymi obchodzenia się z końmi. Nic dziwnego, skoro zwierzaki zaczynają się lepiej zachowywać i sprawiają mniejszą ilość problemów. Nawet w Polsce mamy swoich „zaklinaczy koni”, którzy w rozmowie z tymi zwierzętami przechodzą jakby na inny poziom mentalnego porozumienia. Tutaj na pewno warto wspomnieć o Bartłomieju Bargiełowskim, artyście, plastyku, behawioryście i rewelacyjnym trenerze koni z Ośrodka Jeździeckiego Uniwersytet Nowych Możliwości

Kochajmy konie, a one na pewno odwdzięczą nam się tym samym ze zdwojoną siłą.


Spodobał Ci się post, chcesz się nim podzielić z innymi? Skorzystaj z przycisków pod postem.

Polub nas na Facebooku.
Podejrzyj na Instagramie.
   
    

No Comments Yet.

What do you think?

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *