9 CIEKAWOSTEK O OWCACH

By Posted on 0 3 m read 175 views

Zwiedzając Wielką Brytanię jestem pod wrażeniem ilości owiec wypasających się w każdym możliwym miejscu. Widuję je w okolicach klifów, na ogromnych połaciach pól, łąk oraz terenów rolniczych. Gdzie nie popatrzeć, tam widać białe punkciki przemieszczające na zielonych połaciach trawy. W Wielkiej Brytanii hoduje się największy procent owiec w Europie. Dziś chciałabym się z Wami podzielić ciekawostkami na temat tych intrygujących zwierząt oraz moimi najlepszymi ujęciami brytyjskich owiec. Enjoy!

 1. Owce nie są takie głupie!
 2. Owca radzi sobie z testami psychologicznymi, które sprawiają problemy małpom – informuje „New Scientist”.

  W badaniach nad tym zagadnieniem okazało się, że owce z łatwością uczyły się na przykład, że gdy wchodzą do zagrody, pokarmu należy szukać w niebieskim, a nie w żółtym wiadrze, a gdy naukowcy zaczęli napełniać jedzeniem żółte wiadro, owce od razu się zorientowały. Później bez trudu odkryły, że na pokarm może wskazywać także leżący przy wiadrze kolorowy znacznik, a nie kolor samego wiadra.
  Później zmieniony został zestaw kolorów – zamiast niebieskiego i żółtego – fioletowy i zielony. Następnie na pokarm wskazywał kształt, a nie kolor naczynia. Ludzie bez trudu dają sobie radę z takimi problemami dzięki rozwiniętej korze przedczołowej – o dziwo, owce też nie mają większych kłopotów.

 3. W Australii żyje 6 – krotnie więcej owiec niż ludzi.
  W tym kraju hodowanych jest około 120 milionów owiec, natomiast kraj zamieszkuje blisko 23 miliony osób. Podobnie sytuacja przedstawia się w Nowej Zelandii, gdzie na jednego mieszkańca przypada prawie 7 owiec. Liczby te są imponujące.
 4. Naukowcy wyhodowali zielone owce.
  Naukowcy z urugwajskiego oddziału Instytutu Pasteura w Montevideo odkryli, że po wszczepieniu fluorescencyjnego białka meduzy, w odpowiednim świetle skóra owiec zmienia kolor. Nauka rozwija się poszukując tak kontrowersyjnych rozwiązań by pomóc w leczeniu ludzi.
 5. Owce rodzą młode jedynie wiosną.
  Dzieje się tak, dlatego, że są wrażliwe na skracanie się dnia świetlnego. Są aktywne płciowo w okresie jesiennym, a po pięciu miesiącach rodzą się jagnięta. Zmiany pór roku mają ogromny wpływ na proces laktacji, który zwykle jest możliwy jedynie w okresie letnim, najpóźniej do końca września. Owce są określane, jako „zwierzęta dnia krótkiego” właśnie ze względu na fakt aktywności płciowej w tym czasie. Hormon melatonina, produkowany w nocy, odgrywa kluczową rolę w ich procesie rozrodczym. Zatem, gdy jesienią wzrasta jej poziom, zwierzęta zaczynają się interesować osobnikami płci przeciwnej. Ten sam hormon w tym okresie powoduje obniżenie syntezy mleka.
 6. Najstarsza owca na świecie według Księgi Rekordów Guinnessa żyła ponad 23 lata.
  Średnia długość życia u tego gatunku wynosi 11 – 12 lat. Swój żywot zakończyła w czasie wielkich upałów w południowo – wschodniej Australii. Owieczka trafiła do Księgi Rekordów Guinnessa w 2007 roku, mając 21 lat.
 7. Naturalnie występujące we krwi owiec przeciwciała znajdują zastosowanie w leczeniu zakażeń opornymi na antybiotyki bakteriami. Mogą znaleźć zastosowanie w zwalczaniu ciężkich chorób powodujących śmierć tysięcy osób.
 8. Owce to niezastąpione naturalne kosiarki.
  Hamują przyrost wysokich traw i pomagają w utrzymaniu pięknych krajobrazowo miejsc w dobrym i atrakcyjnym turystycznie stanie. Wypasanie owiec to nie tylko atrakcja dla odwiedzających, ale przede wszystkim najtańsza i najbardziej efektywna metoda zahamowania niekorzystnych zmian przyrodniczych.
 9. Wypas owiec na wałach przeciwpowodziowych może dobrze wpływać na stan techniczny tych obiektów. Zwierzęta nie tylko pomagają dbać o roślinność, ale powodują także poprawę zwięzłości gleby przez udeptywanie podłoża. Wyjadają także niekorzystne – z punktu widzenia struktury gleby – gatunki roślin oraz odstraszają i przepędzają zwierzęta drążące nory i jamy.
 10. Owca to…? Więcej niż jedno zwierzę 😉 Sam zobacz: https://youtu.be/SBADBg_KhK0
Spodobał Ci się post, chcesz się nim podzielić z innymi? Skorzystaj z przycisków pod postem.

Polub nas na Facebooku.

Podejrzyj na Instagramie. 

No Comments Yet.

What do you think?

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *