Co zrobić, żeby pies mnie słuchał? Jak nauczyć psa posłuszeństwa?

By Posted on 0 3 m read 564 views
Co zrobić, żeby pies mnie słuchał? Jak nauczyć psa posłuszeństwa? To pytania, które bardzo często nasuwają się osobom mającym psy. Marzysz o pupilu, który słucha swojego właściciela? Chciałbyś, aby Twój pies był posłuszny i wykonywał to, o co go prosisz? Każdy jego posiadacz cieszy się, gdy zwierzak reaguje na komendy i szanuje swojego pana.
Często słyszę pytania szczerze zatroskanych właścicieli zwierząt, o to, jak poradzić sobie z psem, który rządzi w domu, który, jak to często mówią, dyktuje w domu warunki. Często chcieliby wychować swojego zwierzaka tak, żeby nie odwracał ich życia domowego do góry nogami. Tymczasem zwykle dzieje się tak, że pojawienie się szczeniaka w domu powoduje, że rodzina zaczyna chodzić jak w zegarku pod jego dyktando. A nie jest to sytuacja komfortowa ani dla domowników, ani dla psa. Tak! Psy w przeważającej większości nie lubią być stawiane w sytuacji, w której są zmuszone do bycia przywódcą i „rządziecielem”. Zdecydowanie wolą, kiedy mają przy sobie zdecydowaną osobę, która mówi im co mają robić.
Zatem jak sprawić, aby twój zwierz zechciał współpracować? Najważniejsza jest przyjaźń! Zaprzyjaźnij się z nim. Buduj tą relację już od pierwszych chwil waszego wspólnego życia. W momencie, kiedy będziesz go zabierać do nowego domu, pobaw się z nim, zróbcie razem coś fajnego. Niech ma szansę Cię polubić. Ucz przez zabawę, zawsze, nie tylko dopóki będzie szczeniaczkiem. Zadbaj o to, żeby spędzanie czasu z tobą było dla niego przyjemnością, żeby aż się rwał do współpracy i nauki nowych rzeczy. Chodząc na spacery zachęć go do zabawy piłką, kijem, czy frisbee. Aportujcie, ćwiczcie umiejętność łapania w locie, a przede wszystkim dobrze się bawcie razem. Niech twój pies czuje, że z panem jest fajnie i wesoło.
Jeśli uda Ci się nawiązać bardzo bliską relację z twoim zwierzakiem, o wiele łatwiej będzie Ci go nakłonić do wykonywania tego, o co go będziesz prosić. Nauka komend i posłuszeństwa okaże się o wiele przyjemniejsza. Za każdym razem, kiedy pies wykona to, o co go prosisz, nagradzaj go, nie zakładaj, że po prostu powinien słuchać. Jeśli nie będzie czuł zadowolenia z Twojej strony i docenienia swoich starań, nie zechce z tobą współpracować. Daj mu powód do działania po twojej myśli.

Co ważne, nie męcz psa zbyt długimi treningami. Jeśli pragniesz go czegoś nauczyć, nie pozwól na to, żeby miał okazję do znużenia tą sytuacją i znudzenia twoją osobą. Staraj się być zawsze dla niego ciekawy oraz, aby czynności, które z tobą wykonuje nie kojarzyły mu się z nieprzyjemnym obowiązkiem. Ucz powoli, stopniowo. Jeśli masz jakieś wątpliwości, nie wahaj z zasięgnięciem porady specjalisty. To, czego nauczysz psa, niewątpliwie zostanie w nim najprawdopodobniej do końca życia.

Pamiętaj, aby myśleć pozytywnie. Jak wiele sytuacji życiowych, podjęcie się opieki nad psem stanowi nie lada wyzwanie. Może się jednak okazać niebywałą przygodą. Tutaj niewątpliwie najważniejsza będzie cierpliwość i spokój. Nie denerwuj się na psa, opanuj emocje i pokazuj mu, jakie zachowanie jest właściwe. Przy prawidłowo zbudowanej relacji, nie powinieneś mieć problemu z wychowaniem twojego pupila na posłusznego, przewidywalnego i zapatrzonego w ciebie.
Spodobał Ci się post, chcesz się nim podzielić z innymi? Skorzystaj z przycisków pod postem.

Polub nas na Facebooku.

Podejrzyj na Instagramie. 

No Comments Yet.

What do you think?

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *